Smíšek Hluk

Články

Tyto mladé kočky na fotkách jsou dívky z Hluku, o kterých jsem se na stránkách nedávno rozepisoval TADY. Šikovné borky, které dokázaly letos v říjnu získat v kategorii juniorek titul Mistryň Evropy v mažoretkách. Možná byste nevěřili, ale jakmile se ocitnou někde na tanečním place a začne hrát muzika, celý prostor kolem i oči přihlížejících patří jim. S hůlkami přitom umí kouzlit tak, že je - já myslím, že můžu trošku přehánět - vyhodí do vzduchu, chvilku si mezi sebou pokecají a potom je bez problémů zase lapí. Však se podívejte na záznam jejich vystoupení právě na Mistrovství Evropě, je TADY. Je to docela zážitek! Škoda, že nikde zřejmě není video z jejich druhého vystoupení, a to v kategorii show, kde skončily druhé za dívkami z Nizozemí. Viděli byste, jak se hlucké holky dokáží rozjet ve volné disciplíně!

Fotky holek jsem nemohl příliš najít, proto jsem je nakonec vyfotil sám, minulý týden jsme se vydali na rychlou obchůzku Hluku a pár fotek udělali. Holkám děkuju, protože sice svítilo sluníčko, ale jinak byla dost zima - zejména jim, které měly jen hodně lehké "oblečení". Dvě nebo tři holky chyběly, což je škoda, ale věřím, že brzy se mi podaří nafotit všechny pěkně pohromadě.

Na fotkách si můžete prohlédnout také dvě dámy, které mají na úspěchu hluckých mažoretek obrovskou zásluhu - paní Marie vavřínková a její dcera. A na jedné fotce jsou všechny s hluckým starostou, když jsem přišel mažoretky fotit, objevil se starosta, který všem poděkoval a každé dal také růži.

RB (www.slovackodnes.cz)

 

A ještě jména úspěšných holek:

Klára Nováková

Vendula Marková

Gabriela Jančová

Tereza Borýsková

Eliška Angerová

Michaela Jančová

Tereza Dohnalová

Kristýna Svadbíková

Simona Deylová

Lucie Daňková

Michaela Šimčíková

Anna Kožíková

Adéla Prachařová

Denisa Kuřinová

Kamila Čechová

Lucie Jurásková

Do "prdele", je to možné???!!!! Opakoval jsem si několikrát, když jsem jel ve středu z Hluku. Do prdele, je to možné, že někdo může být tak skromný, může tolik dělat pro druhé, zatímco někteří jiní jsou jen vyžírci a paraziti, kteří přemýšlejí, kde ukrást co nejvíce veřejných peněz, kde získat po známosti nějakou tu obecní zakázku, nebo prostě někoho v čemkoliv oblafnout a ještě ze sebe dělat mistra světa?

Nad tímto jsem přemýšlel, a já věřím, že mi odpustíte i ono sprosté slovo, protože tady na osobních stránkách snad zaznít může, navíc jeho kontext tady není nijak hanlivý. Jen jím chci prostě vyjádřit svůj údiv nad někým, kdo si to alespoň podle mého názoru zaslouží.

Tedy, odjížděl jsem od paní Vavřínkové, která pracuje v Hluku na Domě dětí a mládeže. Kromě toho, že obdivuji všechny podobné domy dětí všude v okolí, protože dělají mnoho dobrého a zdaleka nedostávají takovou pomoc, jak by si zasloužily, v tomto případě jsem měl ke smeknutí klobouku ještě jeden důvod.

Tato "ženská", které právě naslouchám, se nikde necpe, nikde na sebe neupozorňuje, nikde nevěší po svém těle metály a už vůbec nekřičí, co dokázala. Sedí tady v hodně skromné kanceláři, všechny poháry, na kterých má velký podíl, jsou natěsnané do malého výklenku v nábytkové stěně na odpis, a o úspěších "svých" holek mluví tak, jakoby mluvila o vítězství v nějaké vesnické soutěži. Navíc - kdybych se jí nepřišel zeptat, ona sama by se ani neozvala.

"Paní Vavřínková, jak jste dopadla s holkama na Mistrovství Evropy mažoretek?" ptám se jí. A ona jakoby nic, jen tak prohodí: "V jedné soutěži jsme skončily první, v druhé soutěži druhé." A stále se tváří stejně skromně, děkuje, že jsem se přišel zeptat, skoro mám pocit, že jsem tady ten důležitější z nás dvou.

Mohla by se chlubit, kolik vychovala dívek, kolik jim věnovala času, kolik to všechno obnášelo obětí, ale zase nic. Spíše mlčí, kdo by se jí nezeptal, netušil by, co ona, její dcera a jejich dívky mají za úspěchy. Tady, na Slovácku, kde pomoc každému dítěti má dvojnásobnou cenu, protože hodně z nich promrhá nejdůležitější roky po nocích někde v putyce u chlastu, u muziky nebo u automatů.

I teď má na starosti stovku dívek, od malých ze školky až po velké. Neznám ony dívky, ale vsadím se, že mnohé díky ní překonaly blbé roky a třeba ještě ani dnes netuší, že to bylo právě díky "mažoretkám".

Někdo namítne - mažoretky. Také jsem k nim měl despekt, jenže čím víc se o nich dozvídám, tím se můj despekt zmenšuje. Hluk je sice město, ale takové město, že - abych neurazil - by se mělo nejspíš nazývat městečkem. Mám ho rád, slovo město mi ale nikdy nešlo z pusy. Prostě je to spíše větší vesnice, takových "vesnic", větších či menších, kde jsou mažoretky, je po celé zemi tisíce. A po celé Evropě - odhaduji desetitisíce. Prosadit se v takovém oboru není určitě vůbec snadné.

Budete se mi smát - ale když půjdete na Mistrovství Evropy v nějaké "menšinové" disciplíně, třeba střelbě na něco, nebudete mít takovou konkurenci jako v mažoretkách. Prosadit se v tomto jenom ve svém regionu není jednoduché. Prosadit se v celé České republice - žádná sranda. Být úplně nejlepší v Čechách a na Moravě - to musí být fuška. A nejlepší v Evropě? To už moc nechápu.

Navíc ten můj despekt. Neslušně se ptám paní Vavřínkové, k čemu je dobré být mažoretkou. Někdo jiný by se možná naštval nebo mě rovnou vykopl ze dveří. Ona mi ale s úsměvem povídá o tom, co všechno holky umí tančit (moderní tance, lidové tance, základy klasiky, dokonce v minulosti zaskakovaly na Dolňáckých slavnostech za folklorní soubor), jak se naučí pohybovat, chodit, jakou získávají do života sebedůvěru. Potom mi jde ukázat kazetu právě z Mistrovství Evropy. Jsem zvědavý, vždyť jsem hlucké mažoretky ještě nikde pořádně neviděl vystupovat - novinářská ostuda.

Jdeme skromnou budovou k menší televizi, kde se paní Vavřínková pokouší video pustit. Chvíli to nejde, zkouší to opakovaně a já si sám sobě přiznávám, že od něho zase tak moc nečekám. Co čekat od mažoretek?

Už první záběr je dojemný. Velká sportovní hala, Brno, dějiště Mistrovství Evropy, hlediště, v něm diváci. Fanoušci z Hluku, hlavně rodiče, příbuzní. Mohutně povzbuzují, máchají českými vlajkami, foukají plnou parou do píšťalek. "Připraveny jsou dámy z Hluku! Czech Republic!" křičí hlasatel a na velkou plochu vbíhá šestnáct holek z Hluku. Znají se perfektně, pod paní Vavřínovou a její dcerou makají řadu let, od pěti, šesti let. Teď jsou na vrcholu, některé chodí do sedmé třídy, některé se chystají končit střední školu, jedno z jejich posledních vystoupení.

Tady na Mistrovství Evropy rozhodnou o vrcholu jejich snažení dvě vystoupení - získají nějakou medaili? První jejich vystoupení je klasické, tedy s hůlkami a hudbou, hůlky lítají tak vysoko, že se snad ani nemůžou vrátit dolů. Jenže hůlky dolů letí - musí spadnout na zem, tipuji. Vždyť mezitím se ještě holky všelijak prohýbají a navíc některé hůlky letí vzduchem nejen do výšky, ale také do dálky, od jedné holky k druhé. Zázrak! Ani jedna hůlka nepadá, všechny holky je lapají. Poprvé, podruhé, popáté, podesáté, podvacáté. Nechápu. Vystoupení má dynamiku, dívky se neustále přeskupují, hůlky neustále kmitají vzduchem. Nervy pracují, i když jsem jenom u videa. Konečně konec. Paráda! Evropský titul!

A opět Czech Republic, hlásí moderátor, opět české vlajky a mohutné skandování, volné vystoupení, show, velmi atraktivní disciplína. Dívky doslova vletí na pódium, jsou oblečeny do námořnického úboru, sebou táhnou loď, zní písnička BoneyM. Všechny jsou v pohybu, který neustále stupňují, v následujících minutách předvádějí číslo, kterému kromě pohybu nechybí také nápady, humor a - samozřejmě - umění držet ve vzduchu ony hůlky. Skvělé představení! Už by mělo skončit, ale dívky ještě cosi vytahují z lodi. Popadnou bílou plachtu, rozběhnou se a bílá plachta se nad nimi vznáší jako nebe. A do toho ještě křik racků. Druhé místo! Za Holanďankami!

Je to možné? Tak dokáží tančit "pouhé" mažoretky? "Já to jejich vystoupení vidím vlastně poprvé," vstoupí do mých myšlenek paní Vavřínková. "Starala jsem se totiž v zákulisí o rekvizity," říká.

Je to možné?! Léta připravuje dívky, určitě se musela na vystoupení těšit. Čekal bych, že bude sedět v lóži mezi vzácnými hosty, že bude vše nerušeně pozorovat a pak si vychutnávat radost a úspěch. Ale ona místo toho poskakovala někde vzadu, aby všechno klapalo. Nemám slov, je mi jasné, že celé vystoupení, celá příprava, choreografie, nacvičování, rekvizity, to všechno musela být obrovská práce. Na roky. A opět skromnost, mohla by si stěžovat, že na všechnu tuto práci jich není mnoho, že si mnohé platí z vlastní kapsy, ale ona jen podotkne: "Nebylo to jednoduché."

Musím jít. Loučím se a děkuji. "Já děkuji vám za návštěvu," slyším opět od paní Vavřínkové. Sakra, je to možné?! To já bych měl děkovat! A nejen já.

RB (www.slovackodnes.cz)

Ps. Další informace a fotky najdete TADY, video z obrovského úspěchu Hlučanek najdete TADY - i s českou hymnou na závěr - necelou hymnou...

Úžasný úspěch mažoretek. První a druhé na Mistrovství Evropy!


 Mažoretky z Hluku opět potvrdily, že dlouhodobě patří k tomu nejcennějšímu, čím se může Hluk chlubit. Na víkendovém Mistrovství Evropy totiž obsadily první a druhé místo. Mažoretkám a jejich vedoucím gratulujeme!

Tato informace je nová a ještě nikde se neobjevila. Hlučané můžou být zase o něco pyšnější, právě totiž hlucké mažoretky bojovaly o co nejlepší umístění na evropském šampionátu v Brně.

Už cesta na něj přitom nebyla vůbec jednoduchá, nejdříve se totiž musely stát mistryněmi České republiky, aby se na přehlídku nejlepších evropských mažoretek vůbec dostaly. To se jim podařilo, a tak stovka jejich fanoušků v hledišti a další fanoušci doma jim drželi palce. A výsledek se podařil!

V kategorii pódiových vystoupení byly mažoretky Hluku vůbec nejlepší. A v kategorii show vystoupení skončily hned druhé - za vítěznými Holanďankami. Obě jejich vystoupení jsem dnes viděl na videu a musím říci, že to byl zážitek. K výborné atmosféře přispěli právě i fanoušci, kteří měli v rukou české vlajky i píšťalky a holky mohutně podporovali.

Pokud jde o dívky, brzy tady najdete všechna jejich jména. Jde o šestnáct holek, které jsou v současnosti na vrcholu pomyslné pyramidy více jak stovky mažoretek, které Hluk dnes má. Dívky od sedmí třídy až po třetí ročník střední školy jsou výkvětem toho nejlepšího. A to existují ještě další špičkové mažoretky, které už vzhledem k věku  nevystupují - naposledy se předvedly při nedávné návštěvě Turecka.

Obrovský dík samozřejmě patří všem, kteří se o mažoretky v Hluku starají - velmi rád bych jmenoval především paní Vavřínkovou a její dceru. To, co tyto dvě ženy za poslední léta dokázaly, je obdivuhodné - a podle mého přesvědčení nedoceněné.

Další podrobnosti najdete v dalším čísle Hluckých novin, teď bych snad ještě podotkl, že dívky nejsou "jen" mažoretky. Díky dlouholeté píli - řada z nich cvičí společně od pěti, šesti let - jsou schopné předvést řadu tanečních vystoupení, mají rovněž základy klasického tance, umí zatančit i lidové tance.

Tedy, ještě jednou velká gratulace. A hodně štěstí v budoucnosti!

RB (www.slovackoDNES.cz)

Velký úspěch našich mažoretek!

Ve dnech 20. - 22. června 2008 proběhlo v Poděbradech Mistrovství České republiky mažoretek. Na tomto mistrovství získala naše děvčata ze skupiny Smišek dva tituly Mistr České republiky v disciplině "Exhibition Corps - Junior" a "Show group - senior" . Tohoto velkého úspěchu dosáhla děvčata pod vedením Petry Prajzové a Marie Vavřínkové. Všem gratulujeme k tak velkému úspěchu! fotografie jsou k dispozici v sekci fotogalerie.
Ve dnech 12. - 16. dubna se konalo Mistrovství světa mažoretek v holandském Eindhovenu, kterého se zúčastnila se skupinou mažoretek z Hluku i naše žákyně Monika Němcová z 5. A.

Monika7.JPG

Českou republiku reprezentovaly v disciplíně Accessoires. Jedná se o taneční show s hůlkami a dalšími rekvizitami. V této kategorii soutěžily se skupinami států z Německa, Anglie, Holandska, Rumunska a Chorvatska.

V těžké konkurenci vybojovaly 2.MÍSTO a získaly tak stříbrný pohár!!!

Posledni komentare
26.10.2007 20:08:36: no moncooo... o tom sem vbc nevedelaa!!! mazaněsmiley${1}

11.ME mažoretek Slovinsko - Ribnica 28. - 30.9.2007

Na mistrovství Evropy ve Slovinsku hlucká skupina mažoretek "Smíšek" opět triumfovala. Gratulujeme !!!

dějiště mistrovství (800x600, 58.47 KB)při prohlídce města (800x600, 89.36 KB)vítězky se svými trenérkami (800x600, 67.68 KB)skupina Smíšek a Míša Jančová ( kategorie - sólo ) (800x600, 68.52 KB)

Hlucké mažoretky jsou opět mistryněmi Evropy


 
HLUK, RIBNICA - Mažoretkový soubor Smíšek a sólistka z Domu dětí a mládeže Hluk se v pondělí 1. října vrátili ze slovinské Ribnice, kde se konalo mistrovství Evropy mažoretek. Hlucké dívky vybojovaly první místo pro rok 2007 v kategorii dětí v pódiové skladbě. Mistrovství se konalo od pátku 28. září do neděle 30. září.
 
 

„Pořádá jej mezinárodní svaz NBTA složený z jedenácti států včetně naší republiky, která je členem sedm let,“ prozradila vedoucí souboru hluckých mažoretek Petra Vavřínková.

Již nyní se děvčata z hluckého souboru začínají připravovat na mistrovství České republiky, které se uskuteční v červnu příštího roku.

„Velmi rádi bychom se také probojovali na mistrovství Evropy, které se bude konat v září příštího roku v Brně. To bude ale velmi těžké, protože u nás postoupíme do kategorie seniorek a musely bychom vyhrát nejprve oblastní kolo, poté moravské a nakonec ještě celorepublikové,“ vysvětlila postup na mistrovství Vavřínková.

Dětský mažoretkový soubor Smíšek se mezinárodní soutěže účastnil již potřetí. V Anglii na mistrovství Evropy získal v roce 2003 první místo v show a vloni si z mistrovství světa z Holandska přivezl druhé místo ve stejné kategorii.

 
                                                                                                                                 Tereza Bičanová
 
 Jako děkovný článek z ME Evropy ve Slovinsku 2007 napsal ředitel DDM Hluk  pan  Mgr. Josef Vaškových :

Velký úspěch našich mažoretek!

Ve dnech 28. - 30. září 2007 proběhlo Mistrovství Evropy mažoretek ve Slovinsku v městě Ribnica. Na toto mistrovství se probojovala i naše děvčata v mažoretkové skupině Smišek a získala titul MISTR EVROPY 2007. Mimo skupiny Smíšek si mistrovství Evropy vybojovala i Míša Jančová v kategorii sola. Tohoto velkého úspěchu dosáhla děvčata pod vedením Petry a Marie Vavřínkových. Všem gratulujeme k tak velkému úspěchu!Fotografie jsou k dispozici na zde : < odkaz >
 
Děkujeme za návštěvu. :-)